Pakiet Stulecie Winnych

Saga o rodzinie Winnych

Ałbena Grabowska to niesamowita autorka, która nie tylko wyróżnia się oryginalnym imieniem. To także jedna z najzdolniejszych polskich autorek, która może pochwalić się bułgarskimi korzeniami. Stąd też właśnie jej imię. W chwili obecnej, na swoim koncie ma ona wiele książek. Do najbardziej znanych należy “Pakiet Stulecie Winnych. Okładka serialowa. Tomy 1-3: Ci, którzy przeżyli, Ci, którzy walczyli, Ci, którzy wierzyli“.

Cofnijmy się w czasie


Kto jeszcze ma wątpliwości, czy warto przeczytać, ten powinien wiedzieć, że na podstawie tej sagi powstał serial telewizyjny, cieszący się dużą popularnością.

“Ci, którzy przeżyli” – mamy rok 1918. W Brwinowie, znajdującym się pod Warszawą, rodzą się Anna i Maria Winne. Córki Stanisława, który w tym samym dniu zostaje wdowcem. Jego żona, z powodu utraty dużej ilości krwi, umiera podczas porodu. Radość i smutek w jednej chwili. Na szczęście mężczyzna nie jest sam. Wspierają go jego rodzice i rodzeństwo. Cała rodzina Winnych już po kilku miesiącach musi także zmierzyć się z wybuchem I wojny światowej. Nie tylko oni, ale również wiele innych, polskich rodzin zostanie zranionych przez to, co dzieje się na froncie wojennym.

“Ci, którzy walczyli” – rok 1939. Tylko niecałe dwadzieścia lat trwał spokój. Ania i Marysia są już dorosłe. 1 września 1939 roku Mania rodzi dwie piękne córeczki. Kasia i Basia są jej dumą, ale radość przysłania fakt, że właśnie wybuchła II wojna światowa. Niby wszyscy się tego spodziewali, ale po raz kolejny trzeba mierzyć się z przykrymi konsekwencjami. Wiele polskich rodzin na nowo zostaje rozdzielonych. W tym także rodzina Winnych.

“Ci, którzy wierzyli” – rok 1971. Julka i Ulka – bliźniaczki, są córkami Basi. Dziewczyny nie muszą przejmować się latającymi samolotami obcych najeźdźców. To nie oznacza, że ich życie jest o wiele łatwiejsze. Wszyscy doskonale przekonują się, czym stał się kryzys Gierka. To także okres, kiedy do życia m.in. zostaje powołana “Solidarność”.