Pakiet Stulecie Winnych

Wspaniała saga historyczna

W historii nie ma niczego złego. Może i nie łatwo jest zapamiętać wszystkie daty, ale przecież nikt nie każe nam się już uczyć ich na pamięć. Oczywiście, jeżeli nie chodzi się już do szkoły. Historia ma nam bardzo dużo do powiedzenia. Staje się ona również tłem dla wielu książek. Tak, również autorzy bazują na tym, co wydarzyło się w latach poprzednich. Jedną z takich autorek jest Ałbena Grabowska, która zaprasza do czytania “Pakiet Stulecie Winnych. Okładka serialowa. Tomy 1-3: Ci, którzy przeżyli, Ci, którzy walczyli, Ci, którzy wierzyli” (https://www.taniaksiazka.pl/pakiet-stulecie-winnych-okladka-serialowa-tomy-1-3-ci-ktorzy-przezyli-ci-ktorzy-walczyli-ci-ktorzy-wierzyli-albena-grabowska-p-1557315.html).

Codzienne realia

Na samym początku należy dodać, że cała opowieść o rodzinie Winnych jest fikcyjna. Aczkolwiek wydarzenia historyczne są prawdziwe – z czego chyba zdają sobie sprawę wszystkie osoby, które wiedzą czym była I, II wojna światowa i wszystko to, co się po nich wydarzyło.

“Ci, którzy przeżyli” odnosi się do okresu od 1918 roku do 1939. W przededniu pierwsze wojny światowej, w podwarszawskim Brwinowie na świat przychodzą Anna i Marysia Winne. Piękne bliźniaczki zostają bez mamy, która umiera przy porodzie. Ich ojciec jest załamany, ale na szczęście może liczyć na wsparcie całej rodziny. Winni już niedługo będą musieli zmierzyć się z wybuchem I wojny i konsekwencjami, jakie ona przyniesie.

“Ci, którzy walczyli” rozpoczyna się w dniu 1 września 1939 roku. To moment, kiedy Marysia rodzi Kasię i Basię. Radosna chwila po raz kolejny przerwana jest przez smutne wydarzenie – wybuch II wojny światowej. Po raz kolei rodzina Winnych będzie musiała udowodnić, że drzemie w nich ogromna siła, zdolna do przetrwania wojennej pożogi.

“Ci, którzy wierzyli” – wydawać by się mogło, że życie po wojnie będzie łatwiejsze, ale tak wcale nie będzie. Przekonają się o tym Julia i Ula – bliźniaczki urodzone w 1971 roku przez Basię. Kolejne pokolenie Winnych będzie musiało pokazać, że dadzą sobie radę w takim kraju, który dopiero stara się poradzić ze skutkami wojen, jakie pozostawiły mocny ślad w psychice narodu.